Možná jste se setkali s tím, že se seno kropí nebo máčí. Ale slyšeli jste už o možnosti seno napařit?
Co si pod pojmem napařování sena vůbec představit?
Zjednodušeně se dá napařování sena přirovnat k vaření v páře. Seno umístíte do speciální uzavřené nádoby, která je připojená k parnímu generátoru. Pára z tohoto generátoru je hadicí vedena do nádoby se senem. Seno je díky horké páře ošetřeno při teplotě 100°C.
Suché seno někdy škodí
Běžnou praxí je samozřejmě krmení sena v suchém stavu. Jenže mezi koňmi jsou, stejně jako mezi lidmi, alergici a astmatici, a prach ze sena u nich může způsobovat záchvaty kašle a problémy s dechem.
Prach v seně se skládá z mnoha různých prachových částic organického a anorganického původu. Může to být půda, miniaturní částečky rostlin, pylová zrna, ale mohou to být také potenciálně alergizující bakterie, prvoci, plísně a jejich spóry, výtrusy hub či výkaly roztočů. Ty mohou dráždit dýchací aparát, nechat vzplanout alergickou reakci, ve svém důsledku vést k zánětům a onemocněním dýchacích cest. Špatná hygienická kvalita sena často vážně ohrožuje zdraví koní.
Zvláště škodlivé jsou respirabilní prachové částice. Jsou to částečky menší než 5 µm, které lze snadno vdechnout. Bylo prokázáno, že především přítomnost bakterií, plísní a výtrusů hub způsobuje u koní alergie a respirační onemocnění jako je astma koní (včetně CHOPN) a rekurentní obstrukce dýchacích cest (RAO).
Dýchání koní
Věděli jste, že: Koně dýchají pouze nosem, a to i když žerou. Takže prach ze sena vdechují nozdrami i během krmení.
Pro dušné koně, kteří mají omezenou průchodnost dýchacích cest, je to samozřejmě velmi obtížné a kašel jim pomáhá dýchací cesty trochu roztáhnout. U zdravých koní se vdechnuté pevné částice obvykle zachytí v lepkavé vrstvě hlenu horních cest dýchacích. Drobné řasinky pak tento hlen i s ulpěným prachem přenášejí nahoru až do hrtanu, kde je spolknut. Prach se tedy dostane do žaludku, a ne do plic. Tento proces se nazývá mukociliární eskalátor. U koní s astmatem nebo jinak narušeným dýcháním je tato funkce narušena a respirabilní částice se mohou dostat do dolních cest dýchacích a vyvolat zánětlivou reakci.
Zpátky k napařování
Je prokázáno, že k zahubení bakterií, spor a plísní v seně stačí teplota 60–70°C. Seno napařené při 100 °C je tedy skutečně „čisté“ – je bez prachu, protože ten se odplaví se zbytky kondenzované vody, a bez škodlivin způsobených plísněmi, houbami a roztoči. Je voňavé, nadýchané a koním opravdu chutná, na rozdíl od sena namáčeného, které spousta koní nechce žrát.
Napařovače sena NUVEQ®
Napařovače NUVEQ® přinášejí do stájí jednoduché a pohodlné napařování, které dokonale bojuje proti bakteriím, sporám a prachu v senu. Během napařovacího procesu horká pára zabíjí 99 % bakterií a spor a váže na sebe respirabilní prachové částice. Napařené seno je ideální pro alergické koně, koně s respiračními obtížemi, ale prachu a nebezpečných zárodků prosté seno prospěje všem koním.
Krmení napařeného sena je trendem i u sportovních koní, aby bylo zaručeno, že jejich dýchací cesty jsou v top kondici.
Napařovače sena NUVEQ® jsou dodávány ve třech velikostech, takže můžete zvolit ideální velikost, ať máte jednoho nebo 10 koní. Robustní zpracování, vysoká bezpečnost, nenáročná údržba a jednoduché použití jsou samozřejmostí. Výhodou je rovnoměrné napařování, to zajišťuje 360° napařovací systém, který zajistí, že každý centimetr sena je rovnoměrně napařen. Tím se eliminují studená místa a seno je důkladně a rovnoměrně napařené v celém svém objemu. Napařovače sena NUVEQ® jsou velmi rychlé, celý proces trvá asi 45 minut, přičemž pára je produkována během prvních 5 minut. Také spotřeba vody je minimální, pro napaření 20 kg sena během jednoho cyklu postačí pouze 3-4 litry vody.
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.